Czy turystyka kwalifikowana to sport?

Niektórym mogłoby się wydawać, że uprawianie turystyki kwalifikowanej jest zarazem uprawianiem sportu. Jest to błędne myślenie. Pomiędzy tymi dziedzinami istnieją znaczne rozbieżności.

Przede wszystkim turystyka kwalifikowana za cel stawia sobie wypoczynek, rekreację, doskonalenie wydolności, sprawności i zdrowia przy jednoczesnym poznawaniu kraju. Z kolei w sporcie kwalifikowanym dąży się do osiągnięcia jak najlepszych wyników we współzawodnictwie w celu wykazania przewagi nad innymi. Liczy się siła, szybkość, zręczność czy doskonała umiejętność posługiwania się sprzętem sportowym.

Poza tym sport kwalifikowany to widowisko publiczne, którymi rządzą określone zasady i reguły, a wykorzystuje się w nim odpowiednie sprzęty – rower, kajak narty, łodzie. Bliższy turystyce kwalifikowanej jest sport masowy, zwany inaczej rekreacyjnym. Ta dziedzina sportu polega na regularnym wykonywaniu ćwiczeń według określonych reguł, z elementem współzawodnictwa.

Uprawiający sport masowy dąży do osiągania lepszych efektów i poprawienia sprawności i wydolności fizycznej. Aspekt zdrowotny jest cechą wspólną, jednak należy pamiętać, że turystyka kwalifikowana ma przy tym jeszcze na celu poznawanie kraju.

dźwigi używane
partnersinprogress.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.