Kobieta z cukrzycą a ciąża

Kiedyś chore na cukrzycę kobiety świadomie rezygnowały z ciąży, aby nie rodzić kalekich dzieci. Dzisiaj, dzięki bardzo daleko rozwiniętej kompleksowej opiece medycznej macierzyństwo jest możliwe również dla kobiet z cukrzycą typu 1. Jest to wprawdzie ciąża wysokiego ryzyka, ale dzięki współpracy ginekologa położnika z diabetologiem możliwa do poprowadzenia bez powikłań dla matki i płodu. Diabetyczki mogą rodzić zupełnie zdrowe dzieci.

Bardzo dużo zależy jednak od kobiety, która musi konsekwentnie monitorować poziomy cukru, czasem wielokrotnie w ciągu doby. Chodzi o to, żeby były one wyrównane, bo każde zakłócenie powoduje wzrost ryzyka powikłań dla dziecka np. wady wrodzone nerek czy wzroku a nawet poronienia. Te czynniki ryzyka są u diabetyczek kilkukrotnie wyższe, niż u kobiet zdrowych.

Oprócz współpracy położniczo – diabetologicznej przy ciąży kobiety z cukrzycą niezbędna jest również pomoc anestezjologa i neonatologa, którzy na bieżąco w trakcie rozwiązania ciąży śledzą parametry matki i dziecka.

www.medident.pl
partnersinprogress.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.