Przygotowanie do wyprawy

Każda eskapada turysty kwalifikowanego, niezależnie czy wybiera się indywidualnie, ze znajomymi czy może bierze udział w imprezie przygotowanej przez ośrodek turystyki kwalifikowanej, powinna być starannie zaplanowana i poprzedzona odpowiednim przygotowaniem. Po pierwsze, mając na celu aspekt poznawczy wyprawy, należy wcześniej poszukać trochę informacji na temat miejsc, które zamierzamy zobaczyć.

Najlepszym rozwiązaniem będzie poszukiwanie informacji o zwiedzanym terenie w przewodnikach turystycznych lub w internecie. Dobre, ale i ważne źródło wiedzy stanowi mapa turystyczna.

Wiedząc coś o regionie, w który się wybieramy, warto wcześniej sprawdzić sprzęt, czy nie jest uszkodzony po ostatniej wyprawie i czy ma parametry odpowiednie do zaplanowanej trasy. Trzeba pamiętać, że rower szosowy nie sprawdzi się w górach.

Ponadto należy realnie ocenić możliwości i jeszcze przed wyjazdem zadbać o zdrowie i kondycję fizyczną. Osoby, które decydują się na wyprawę bez przygotowania zachowują się nieodpowiedzialnie – fizycznie mogą nie sprostać wymaganiom i nadwyrężyć zdrowie oraz zakłócić plan wyprawy całej grupie.