Jak podnieść kwalifikacje bez zapisywania się na studia?

Jak podnieść kwalifikacje bez zapisywania się na studia?

Coraz więcej osób szuka sposobu na to, aby poprawić swoje szanse na rynku pracy. Naturalnie tyczy się to kandydatów, którzy dopiero szukają zajęcia lub zmieniają je w wyniku różnych okoliczności. Kluczowa sprawa to posiadanie umiejętności praktycznych oraz wiedzy, które mogą być realnie użyteczne z punktu widzenia pracodawcy. Warto w tym zakresie stawiać wyłącznie na pewne i sprawdzone rozwiązania – jednym z nich są szkolenia o rozmaitej tematyce i charakterze. Tu znów pojawia się istotne zastrzeżenie, ponieważ szkolenie szkoleniu nierówne. Część z nich nie zapewnia uczestnikom żadnych realnych atutów, a może za to skutecznie drenować ich portfele.

Dlatego warto decydować się na takie typy zajęć, gdzie można być spokojnym o ich merytoryczną wartość. Jeżeli ktoś nie chce podejmować studiów czy studiów podyplomowych, ale jest nastawiony na zdobycie konkretnej wiedzy i poszerzenie zakresu umiejętności, szkolenie może być odpowiednią opcją. Czasami są one realizowane na gruncie know-how konkretnych firm i istnieje nawet szansa gwarancji zatrudnienia dla uczestników szkoleń lub tych osób, które z najlepszymi efektami zaliczą przygotowany na koniec egzamin. Czas trwania szkolenia bywa bardzo odmienny, co zależy od jego treści i zakresu. Niektóre ze szkoleń są rozpisane nawet na kilka miesięcy i można je porównać z zajęciami w szkołach zawodowych czy technicznych. Nikt nie nauczy tak dobrze, jak doświadczony praktyk W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, dynamicznie rozwinęła się cała branża szkoleniowa.

Wiele oferowanych rozwiązań to szkolenia z tak zwanych kompetencji miękkich, związanych z nawiązywaniem relacji z innymi osobami, odnajdywaniem się w zespole czy umiejętnościami zarządzania. Prowadzeniem takich zajęć nierzadko zajmują się trenerzy osobiści, a więc osoby będące szkieletem coachingu. Powiązania pomiędzy szkoleniami a coachingiem jako takim są coraz żywsze i trudno ich nie zauważyć. Istotne jest jednak to, aby w ramach takich działań orientować się przede wszystkim na te zajęcia, które rzeczywiście mogą przynieść uczestnikom konkretne korzyści. Bardzo dobrym aspektem zajęć szkoleniowych jest sytuacja, kiedy prowadzącymi są praktycy mający spore doświadczenie w danym zawodzie i związaną z tym wiedzę. Właśnie oni najlepiej znają specyfikę konkretnej profesji, więc co za tym idzie są w stanie w niedługim czasie i w sposób naprawdę przystępny przekazać istotne wiadomości.

Takie szkolenia zazwyczaj cieszą się największym wzięciem i znacząco zwiększają szansę na znalezienie po nich pracy lub uzyskanie zawodowego awansu w ramach zajmowanego stanowiska. Jednakże zajęcia na tak wysokim poziomie póki co należą do mniejszości, tym bardziej konieczne jest staranne przemyślenie sprawy i postawienie na najlepszą z możliwych opcję.