Z pewnością dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, że na sukces firmy wpływ ma wiele czynników. Nie tylko chodzi o czas wykonywania zleceń, ostateczną cenę jaką klient musi zapłacić za dany produkt czy usługę, jej jakość, ale również to czy nasi pracownicy dobrze przykładają się do swoich obowiązków, czy wykonują je z przyjemnością, czy wręcz przeciwnie robią wszystko z przymusem, ale bez większego zaangażowania. Jeśli chcemy zwiększyć szanse naszej firmy na odniesienie sukcesu, to powinniśmy się zastanowić nad tym, co motywuje pracownika, bo tylko wówczas będziemy mogli sięgnąć po odpowiednie działania, dzięki którym pracownik będzie wykonywał dane obowiązki nie dlatego, że musi, ale dlatego, że naprawdę będzie tego chciał.

Warto pomyśleć co motywuje do działania

Jeśli chcemy zwiększyć wydajność w naszej firmie, to w pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić nad tym, co motywuje do działania. Może się wówczas okazać, że tych propozycji, z których będziemy mogli skorzystać, będzie całkiem sporo, a to będzie oznaczało, że im lepiej dopasujemy je do możliwości naszej firmy, tym większy sukces osiągniemy. Jeśli chodzi o to, co motywuje pracownika, to z pewnością będzie to wynagrodzenie, które z jednej strony będzie stabilne, a więc pracownik będzie wiedział, że otrzyma je każdego miesiąca, a z drugiej będzie na odpowiednim poziomie, czyli będzie sprawiedliwe względem wypełnianych obowiązków. Dodatkowo szukając odpowiedzi na to, co motywuje pracowników do pracy, powinniśmy wiedzieć, że wiele może zdziałać szczera pochwała, zwłaszcza jeśli zostanie ona wygłoszona na forum innych pracowników.

Dlatego jeśli ktoś faktycznie na nią zasłużył, to powinniśmy jej udzielić i dokładnie wyjaśnić za co dany pracownik jest chwalony.

Przeanalizujmy co motywuje pracowników do większej wydajności

Zastanawiając się na spokojnie nad tym, co motywuje pracowników do większego zaangażowania w działania firmy, warto wziąć pod uwagę możliwość awansu i szkoleń. Może się okazać, że samorozwój będzie na tyle ważny, że zorganizowanie odpowiednich szkoleń, po których będzie możliwość awansowania na wyższe stanowisko, również może się okazać odpowiednią motywacją do większego wysiłku na rzecz firmy. Warto tutaj również pamiętać o tym, że dla wielu pracowników motywacją będzie również możliwość kreatywnego wykonywania zadań, zostawienia im wolnej ręki do działania, tam gdzie jest to możliwe. Tym co motywuje do działania, może się też okazać przyjazna atmosfera, która sprawi, że nasi pracownicy chętnie będą przychodzili do pracy, nie będą odczuwali w związku z tym żadnych stresów, a to także będzie się przekładało na ich zaangażowanie. Niewątpliwie musimy się przyjrzeć temu, co motywuje pracownika do działania i zastanowić się, które rzeczy już u nas działają, a które jeszcze powinniśmy wprowadzić, tak abyśmy mieli pewność, że tych motywujących działań jest na tyle dużo, że każdy pracownik znajdzie coś dla siebie. Coś, co zachęci go do tego, aby lepiej przykładać się do wykonywania obowiązków zawodowych.