Wcale nie jest powiedziane, że wszelkie szkolenia czy kursy muszą odbywać się w sposób tradycyjny, a więc na gruncie zajęć stacjonarnych. Coraz bardziej dynamicznie rozwija się e-learning, który pozwala na prowadzenie nauki z różnych dziedzin i na bardzo różnych szczeblach. Możliwości w tym zakresie są spore. Tak naprawdę wystarczy komputer z dostępem do internetu, a coraz częściej tylko smartfon. Narzędzia technologiczne zapewniają szerokie spektrum działania i sprawiają, że każdy ma możliwość cieszyć się wiedzą czy ważnymi wiadomościami w zasadzie bez ograniczeń.
Trudno nie wykorzystać tego na gruncie szkoleń. Zarówno tych zawodowych, jak i wewnętrznych w ramach firm, jak i związanych z bardziej ogólnymi zagadnieniami – chociażby w materii BHP. Rola wszelkich narzędzi nauczania zdalnego ma znaczenie w sytuacji, w której cały świat musi zmagać się z pandemią koronawirusa. Restrykcje związane z przemieszczaniem się, prowadzeniem zajęć dydaktycznych czy pracą w zamkniętych pomieszczeniach sprawiły, że rola cyfrowych rozwiązań opartych o internet znów stała się poważniejsza. Być może pewne standardy, które są wypracowywane na gruncie COVID-19 będą miały przełożenie również na kolejne lata i dekady, utrwalając zdalne środki realizowania zajęć o rozmaitej treści i celu.
Szkolenia online nie są zresztą niczym nowym, ponieważ w różnych formach prowadzi się je od lat. Nie brakowało też nigdy zwolenników ich dalszego upowszechniania w ramach oświaty i poza nią. Aplikacje i programy, które pomagają w wirtualnych szkoleniach Mając odpowiednie narzędzia, można przekazywać zdalnie praktycznie każdą wiedzę teoretyczną. Nie ma mowy o praktyce, chyba że szkolenie dotyczy tematyki typowo informatycznej czy językowej. Wówczas jak najbardziej można praktykować bez konieczności wychodzenia z domu i utrzymywania bezpośredniego kontaktu z kimkolwiek.
Zajęcia z angielskiego online są doskonale przystosowane do prowadzenia konwersacji – można je realizować za pomocą któregoś z popularnych komunikatorów. Wszelkiego rodzaju aplikacje i programy przeznaczone do tych celów w ostatnim czasie zyskały na popularności, głośniej zrobiło się też o tych bardziej niszowych. Doskonałą platformą do prowadzenia skutecznych szkoleń internetowych, a nawet zdalnych zajęć lekcyjnych, są programy umożliwiające jednoczesny udział wielu osób jednocześnie. Na takiej zasadzie działa na przykład Jitsi – pakiet open source dostępny jako aplikacja webowa przez przeglądarkę, program komputerowy oraz aplikacja mobilna. Tworzenie wirtualnych sal lekcyjnych czy szkoleniowych jeszcze nigdy nie było tak łatwe, jak w tym momencie.
Dzięki temu szkolenia internetowe mogą być skuteczne i stać na wysokim poziomie merytorycznym, a jednocześnie umożliwiać kontakt i rozmowę w czasach, gdy bywa to poważnie utrudnione.