Z jednej strony brakuje w naszym kraju pracowników, a to oznacza, że niejednokrotnie wypełnienie zobowiązań wobec klientów jest niezwykle trudne ponieważ, nie ma odpowiedniej obsady na poszczególnych zmianach. Z drugiej jednak strony, pojawia się coraz więcej osób z zagranicy, zwłaszcza tej wschodniej, którzy są chętni do podjęcia u nas zatrudnienia, a dodatkowo jeszcze mocno zmotywowani. Nie mówiąc o tym, że niejednokrotnie są to również osoby, które są bardzo dobrze wyszkolone, a to oznacza, że pracodawcy, którzy podejmą takie ryzyko i zatrudnią takie osoby, bardzo szybko przekonują się o tym, że dokonali naprawdę dobrego wyboru. Dlatego też coraz więcej właścicieli firm interesuje się tym jak wygląda zatrudnienie obcokrajowca krok po kroku. Warto się zająć tą kwestią, tak aby mieć pewność, że gdy już przyjdzie co do czego, to nie popełnimy żadnego błędu i wszystko będzie zrobione dokładnie tak jak powinno.

Współpraca z cudzoziemcami w firmie jest możliwa Oczywiście nic nie stroi na przeszkodzie, aby w naszej firmie pracowali obcokrajowcy. Jednak jeśli sprawdzimy jak wygląda zatrudnienie ukraińca krok po kroku, to szybko się przekonamy, że musimy tutaj wypełnić szereg dokumentów. Warto się do tego odpowiednio przygotować, bo tylko wówczas będziemy mieli pewność, że niczego nie pominiemy i faktycznie całość odbędzie się legalnie i tak jak powinna. Współpraca z cudzoziemcami w firmie może się rozpocząć pod warunkiem, że dopełnimy odpowiednich formalności. Jeśli chcemy zatrudnić kogoś, kto pochodzi z Ukrainy, to warto wiedzieć, że dotyczą go uproszczone procedury, a to oznacza, że możemy go zatrudnić już w ciągu siedmiu dni roboczych.

Jeśli chcemy zatrudnić kogoś spoza UE, to musimy się liczyć z tym, że będziemy na niego oczekiwali przez 30 dni. Dlatego też jeśli interesuje nas zatrudnienie obcokrajowca krok po korku musimy wiedzieć co powinniśmy w tej sprawie zrobić, tym bardziej, że trochę inaczej będą te procedury wyglądały, w zależności od tego, z jakiego kraju pochodzi dany kandydat na naszego pracownika. Jak wygląda zatrudnienie ukraińca krok po kroku? Chcąc, aby miała miejsce współpraca z cudzoziemcami w firmie, musimy najpierw się dowiedzieć, jakie dokumenty musimy złożyć i jakie działania podjąć. To oznacza, że zatrudnienie obcokrajowca krok po kroku powinniśmy przeprowadzić, aby mieć pewność, że wszystko odbywa się legalnie i ani my, ani nasz przyszły pracownik nie popadniemy w żadne kłopoty. Dlatego też, w pierwszej kolejności musimy zarejestrować oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, w odpowiednim dla nas urzędzie pracy.

Będziemy musieli wskazać jak wygląda współpraca z cudzoziemcami w firmie, jakie stanowisko zajmują, jakie wynagrodzenie otrzymują. Musimy pamiętać, że okres zatrudnienia takiego pracownika może wynosić maksymalnie pół roku. Koszty takiej rejestracji nie są wysokie, ponieważ to kilkadziesiąt złoty, a cała procedura zamknie się w ciągu kilku dni roboczych. Musimy mieć świadomość, że zatrudnienie ukraińca krok po kroku wypełniane, daje nam spore możliwości. Jeśli czeka on w swoim kraju na moment, aż będziemy mogli go przyjąć, wyżej wymieniony dokument pozwoli mu na otrzymanie wizy pracowniczej.

Jeśli już jest w naszym kraju, to wówczas będzie on poświadczeniem możliwości podjęcia legalnej pracy. Warto też pamiętać, że urząd pracy powinniśmy poinformować nie tylko wówczas, gdy współpraca z cudzoziemcami w firmie zostanie podjęta, ale również wówczas, gdy nie będzie rozpoczęta albo zostanie zakończona i tutaj nie będzie ważna przyczyna. My urząd musimy poinformować. Jeśli chcemy zatrudnić w naszej firmie obcokrajowca, ponieważ nie możemy znaleźć odpowiedniego pracownika wśród naszych współobywateli, to warto wiedzieć, że jest to możliwe. Jednak żeby zrobić to w legalny sposób musimy w pierwszej kolejności przedłożyć odpowiednie dokumenty i uzyskać niezbędne pozwolenia.

Wówczas będziemy mieli pewność, że wszystko odbywa się legalnie i ani my, ani nasz pracownik nie będzie narażony na żadne problemy.