Kiedy chcemy zatrudnić pracownika, możemy to zrobić wykorzystując do tego kilka różnych umów. Dlatego też powinniśmy się zastanowić jaka forma będzie najlepsza w naszym przypadku, ale również powinniśmy wiedzieć, jakie są zasady zatrudniania na konkretnych umowach, tak aby mieć pewność, że wszystko będzie się odbywało tak jak powinno, a co się z tym wiąże, że nie będziemy ponosić żadnych kar finansowych w razie jakiejś kontroli. Dlatego też warto wiedzieć z czym się wiąże podpisanie umowy o pracę. Wówczas pracownik musi mieć zagwarantowaną określoną ilość urlopu, a przed zwolnieniem będzie miał zapewnione kilka tygodni a nawet w miesięcy, w zależności od stażu pracy, zanim odejdzie z naszej firmy, tak abyśmy nie mogli go zwolnić z dnia na dzień. Dodatkowo podpisując taką umowę, musimy też wiedzieć, że zobowiązujemy się opłacać składki chorobowe, emerytalne i zdrowotne, a więc musimy się tutaj również liczyć z tym, że będziemy musieli ponieść określone koszty w związku z zatrudnieniem pracownika w ramach umowy o pracę.
Podpisanie umowy o pracę wymaga uzyskania odpowiednich danych Jeśli jesteśmy już po rozmowie kwalifikacyjnej, jeśli już podjęliśmy decyzję odnośnie tego, którego z naszych kandydatów chcemy zatrudnić, to przyjdzie moment, w którym będziemy musieli przedłożyć mu odpowiednie dokumenty, z którymi będzie musiał się zapoznać, a następnie podpisać. Dlatego też, zanim odbędzie się podpisanie umowy o pracę, musimy w pierwszej kolejności zdobyć niezbędne informacje o pracowniku. Będzie to oznaczało konieczność otrzymania od niego dokumentów, na których będzie zawarte imię i nazwisko, imiona rodziców, data urodzenia, jak i miejsce zamieszkania, a więc to, na które w razie czego będziemy musieli wysyłać korespondencję. Potrzebny będzie nam również numer PESEL. Dodatkowo kiedy będzie odbywało się podpisanie umowy o pracę, powinniśmy wręczyć naszemu przyszłemu pracownikowi skierowanie na badania lekarskie, bez których tak naprawdę nie powinien zaczynać pracy, bo w razie kontroli możemy mieć spore problemy.
Dopiero jak lekarz stwierdzi, że nasz kandydat może pracować na danym stanowisku pracy, będziemy mogli zacząć go wdrażać w obowiązki zawodowe. Jeśli chodzi o przyjęcie pracownika do pracy jakie dokumenty musimy mieć warto wiedzieć Im lepiej będą przygotowane przez nas różne dokumenty, tym mniejsze będzie prawdopodobieństwo, że później pojawią się jakieś problemy. Dlatego też jeśli chodzi o przyjęcie pracownika do pracy jakie dokumenty musimy przygotować, warto wiedzieć już wcześniej, abyśmy zdążyli się wszystkim zająć. Wówczas z jednej strony będziemy mieli pewność, że wszystko odbyło się tak jak powinno, ograniczymy sobie stres, a z drugiej pracownik będzie mógł spokojnie przystąpić do pracy w wyznaczonym terminie. Warto pamiętać, że podpisanie umowy o pracę wiąże się z wyrażeniem zgody na warunki, jakie się znajdują w tym dokumencie.
Na wysokość wynagrodzenia, czas pracy, zakres obowiązków i dodatkowe gratyfikacje, dlatego zawsze warto dopilnować, aby przyszli pracownicy dokładnie zapoznawali się z tymi dokumentami. Planując przyjęcie pracownika do pracy jakie dokumenty będą nam potrzebne powinniśmy sprawdzić. Okaże się wówczas, że musimy przygotować spotkanie ze specjalistą BHP, tak aby nasz pracownik poznał zagrożenia związane z pracą na danym stanowisku i jak zminimalizować niebezpieczeństwo wypadków. No i oczywiście wśród tych wszystkich dokumentów nie możemy też zapomnieć o zgłoszeniu do ZUS, tak abyśmy mogli prawidłowo opłacać wszystkie składki, do których się zobowiązaliśmy, gdy odbyło się podpisanie umowy o pracę. W końcu nie tylko pracownik się w ten sposób do czegoś zobowiązuje, ale my sami również.
Koniecznie zobaczmy jakie mamy tutaj dokumenty, które musi podpisać nasz pracownik, jeśli planujemy go przyjąć na umowie o pracę. Najlepiej przygotować sobie cały zestaw tych dokumentów, tak aby mieć pewność, że od razu otrzyma wszystko co niezbędne i później nie będziemy musieli się już niczym przejmować.