Chcąc prowadzić firmę produkcyjną, musimy dopilnować, aby miejsce pracy było do tego dobrze przystosowane. Powinniśmy nie tylko zapewnić naszym pracownikom bezpieczne miejsce pracy, ale również dopilnować, aby praca w takim miejscu była komfortowa. Dlatego też, jeśli planujemy postawić hale produkcyjne, aby mieć dostatecznie dużo przestrzeni, musimy dopilnować, aby spełniały one określone wymogi. Jeśli tego nie dopilnujemy, może się okazać, że nie otrzymamy pozwolenia na ich wykorzystywanie, a nawet jeśli je uzyskamy, to może się okazać, że będziemy narażeni na dużą rotację pracowników, bo nikt nie będzie chciał u nas pracować. To oznacza, że warto sprawdzić, jakie wymogi muszą spełniać hale produkcyjne, aby faktycznie bezpiecznie i wygodnie można było z nich korzystać. Jak się okazuje, mamy tutaj wszystko dokładnie określone.

Hale produkcyjne podlegają pod prawo budowlane

Jeśli chcemy postawić hale produkcyjne, aby móc w nich produkować nasz asortyment, to musimy mieć świadomość, że podlegają one zasadom prawa budowlanego.

Dlatego warto się na początek zastanowić, z jakiego materiału mają być wykonane takie hale produkcyjne, tak abyśmy mieli pewność, że będą one spełniały wymogi dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Dodatkowo pamiętajmy, że tego typu hale muszą mieć odpowiednią wysokość, jak również musimy zadbać o właściwą ilość wejść i wyjść, tak aby w razie konieczności, można było szybko opuścić dany budynek. Istotne w tym wszystkim będzie również to, że w takich halach produkcyjnych musi panować odpowiednia temperatura, a to oznacza, że podczas ich budowania, trzeba skorzystać z takich materiałów, które umożliwią nam utrzymanie jej na właściwym poziomie. Mając hale produkcyjne powinniśmy również zadbać o odpowiednią ilość okien, jak i pomieszczeń higieniczno-sanitarnych.

Czy wiemy jakie wymagania stawiają nam hale produkcyjne?

Chcąc jak najszybciej przystąpić do właściwej produkcji, musimy dopilnować, aby potrzebne nam hale produkcyjne zostały postawione szybko, ale jednocześnie żeby spełniały określone wymagania. Jeśli nie będą ich spełniały, może się okazać, że niezbędne będzie ich rozebranie i wybudowanie od nowa. Dlatego warto wiedzieć, że hale produkcyjne w najniższym punkcie muszą mieć minimum 3 metry wysokości.

Jeśli zajmujemy się produkcją w szkodliwych warunkach, to musimy dopilnować, aby ten najniższy punkt był o 30 centymetrów wyżej. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że nasze hale produkcyjne będą musiały spełniać określone wytyczne odnośnie izolacji termicznej, a to oznacza, że do ich stawiania powinniśmy zatrudniać firmy, które faktycznie znają się na tego typu kwestiach. To ile będziemy musieli mieć łazienek i szatni, będzie zależało od tego, ilu będziemy mieli pracowników. Dodatkowo powinniśmy dopilnować, aby takie pomieszczenia znajdowały się w tym samym budynku, w którym odbywa się praca. Jeśli stawiamy hale produkcyjne to musimy mieć świadomość, że będziemy mieli dokładnie podane, jaka musi być odległość między szatniami, jakiej szerokości muszą być korytarze, jak i przejścia pomiędzy regałami, tak aby zostały zachowane podstawowe zasady bezpieczeństwa. Dodatkowo pamiętajmy, że musimy zapewnić pracownikom dostęp do dziennego światła, a to oznacza, że hale produkcyjne muszą mieć odpowiednią ilość okien i świetlików. Poza tym hale produkcyjne powinny być stawiane z takich materiałów, które ułatwią utrzymanie stałej temperatury w tym miejscu.

To, jaka powinna być ta temperatura, będzie zależało od tego, jaki rodzaj pracy jest wykonywany. Im cięższa ona będzie, tym niższą temperaturę będziemy musieli utrzymywać.