Z jednej strony prowadząc firmę, powinniśmy posiadać szeroką wiedzę, tak abyśmy byli w stanie jak najwięcej jej obszarów kontrolować i w razie czego wychwycić wszelkie nieprawidłowości. Jednak niemożliwe jest to, abyśmy wszystkimi sprawami zajmowali się sami, dlatego warto do poszczególnych działów zatrudnić specjalistów, którzy będą to wszystko nadzorowali w naszym imieniu. Jeśli będziemy mieli profesjonalistów, którzy będą nam oferowali usługi księgowe, to będziemy mieli pewność, że wszystkie dokumenty znajdą się w urzędzie skarbowym przed ostatecznym terminem. Co więcej, jeśli będziemy chcieli skorzystać z pomocy, jaką oferują nam usługi księgowe, to będziemy mieli pewność, że wszelkie zmiany w prawie będą nam przekazane, tak abyśmy mogli pod nie zmienić zachowanie naszego przedsiębiorstwa.

Jakie usługi księgowe są nam oferowane?

Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, jakie usługi księgowe są nam oferowane. Z jednej strony możemy zacząć współpracę z kimś, kto będzie się zajmował wypłatami i opłacaniem faktur. Z drugiej strony usługi księgowe mogą obejmować również zagadnienia związane z akcyzą, a to oznacza, że powinniśmy mieć kogoś, kto na bieżąco będzie śledził wszystkie zmiany. Wówczas będziemy wiedzieli o regulacjach dotyczących zakresu dokumentów, które będziemy musieli złożyć razem z wnioskiem o zwrot akcyzy.

Zanim zatrudnimy konkretną osobę na to stanowisko, powinniśmy się najpierw dokładnie zastanowić, na czym mają polegać usługi księgowe, które będą nam oferowały. Im większy będzie zakres działalności takiej osoby, tym ważniejsze będzie to, aby dysponowała ona odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Wówczas będziemy mieli pewność, że wszystko będzie funkcjonowało tak jak powinno.

Czym mogą zajmować się usługi księgowe?

Im lepiej będziemy wiedzieli, czego oczekujemy od konkretnej osoby, tym łatwiej będzie nam wybrać, kto najlepiej sprawdzi się na tym stanowisku.

Dlatego też warto zobaczyć, jakie szerokie działania podchodzą pod usługi księgowe, bo od tego będzie zależało to, kogo ostatecznie powinniśmy tutaj zatrudnić. Taka osoba w niektórych przypadkach będzie musiała wiedzieć, że w kontekście akcyzy, doszło do wyłączenia cygar i cygaretek z rocznej ważności znaków akcyzy, jak również o tym, że więcej podmiotów jest wyłączonych z konieczności prowadzenia ewidencji energii elektrycznej. Takie usługi księgowe mogą być bardzo zróżnicowane i niekoniecznie muszą się odnosić wyłącznie do spraw związanych z wynagrodzeniami. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy w pierwszej kolejności określili, co jest nam tutaj potrzebne.

Możemy zatrudnić kogoś na etat i wówczas takie usługi księgowe będą nam oferowane w obrębie naszej firmy, a dany pracownik będzie się zajmował tylko i wyłącznie, naszymi sprawami. Z drugiej strony mamy możliwość sprawdzić, jak działają usługi księgowe, które oferowane będą nam przez zewnętrzne firmy. Tutaj nie musimy organizować stanowiska pracy, a co więcej będziemy płacili tylko za te godziny, które faktycznie będą przepracowane na rzecz naszej firmy. Nie mniej, musimy mieć również świadomość, że biuro oferujące takie usługi księgowe, będzie się zajmowało również innymi firmami.

Możliwości jest tutaj dużo, więc warto się zastanowić, jaki zakres mają mieć takie usługi księgowe w naszym przypadku, bo wówczas najłatwiej będzie nam powiedzieć, kto idealnie będzie się wywiązywał z tej roli. No i czy musimy mieć u siebie księgowego na stałe, czy możemy skorzystać z pomocy zewnętrznej firmy.