Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że nie zawsze można samemu dojść do sukcesu, że czasami potrzebny jest ktoś, kto nas poprowadzi, kto podzieli się swoim doświadczeniem, kto pomoże nam spojrzeć na pewne sprawy w inny sposób. Nic więc dziwnego, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się relacja mentor – uczeń. Jeśli i my chcemy z niej skorzystać, ale jednocześnie obawiamy się, że nie będziemy mieli czasu na takie spotkania, to może się okazać, że idealnym rozwiązaniem w naszym przypadku będzie mentoring online. Wówczas większość rozmów będziemy mogli odbyć za pomocą internetu, a więc z dowolnego miejsca, w którym będziemy się akurat znajdowali. Co więcej, taki mentoring online oferowany jest albo w całości w zdalny sposób, albo może być połączony ze spotkaniami stacjonarnymi. Jeśli zdecydujemy się na mentoring online, to warto ustalić zasady, chociażby mówiące o tym, jak często możemy się kontaktować z naszym mentorem.

Formy wsparcia rozwoju pracownika mogą obejmować:

 

 • Szkolenia i kursy – pozwalają pracownikom na rozwijanie nowych umiejętności i poszerzanie ich wiedzy.
 • Coaching – pozwala pracownikom na rozwiązywanie problemów i osiąganie celów zawodowych.
 • Mentoring – polega na udzielaniu pracownikowi rad i wsparcia przez doświadczonego mentora, który dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą.

Mentoring jest uważany za najlepszą formę wsparcia rozwoju pracownika, ponieważ pozwala on na:

 • rozwijanie indywidualnych umiejętności i kompetencji,
 • dostosowanie wsparcia do indywidualnych potrzeb pracownika,
 • rozwiązywanie problemów i pokonywanie trudności w pracy,
 • rozwijanie relacji między mentorem a mentee,
 • umożliwienie pracownikowi na skorzystanie z wiedzy i doświadczenia mentora,
 • zwiększenie zaangażowania pracownika w pracę oraz jego motywacją do rozwoju.

Dlaczego warto się zdecydować na mentoring online?

Jeśli mieszkamy w sporej odległości od dużego miasta i trudno byłoby nam dojeżdżać na spotkania z mentorem, to może się okazać, że idealną propozycją będzie mentoring online. Będziemy się kontaktować z naszym mentorem za pomocą komputera albo telefonu, a więc odległość nie będzie miała znaczenia, jak również nie będziemy musieli poświęcać czasu na dojazdy.

Dodatkowo warto wiedzieć, że taki mentoring online będzie spersonalizowany pod nas, a więc będziemy mogli liczyć na odpowiednią wiedzę i wsparcie. Jeśli zdecydujemy się na mentoring online, to może się okazać, że będziemy opierali się nie tylko na samych rozmowach, ale również na prezentacjach, które będą miały nam przybliżyć niektóre zagadnienia, jak również pokazać możliwe rozwiązania.  

Mentoring online czy offline?

Mentoring online i offline mają swoje własne zalety i wady. Mentoring online może być równie skuteczny jak mentoring offline, jednak to, czy jest lepszy lub gorszy, zależy od indywidualnych potrzeb i sytuacji mentee oraz mentora.

Mentoring online ma następujące zalety:  

 • umożliwia spotkanie z mentorem bez względu na odległość geograficzną,
 • pozwala na elastyczność w terminach spotkań,
 • ułatwia udział w mentoringu dla osób z ograniczeniami ruchowymi lub czasowymi,
 • umożliwia dostęp do większej liczby potencjalnych mentorów.

Mentoring offline ma następujące zalety:

 • pozwala na bezpośrednie, osobiste interakcje między mentorem a mentee,
 • umożliwia lepsze zrozumienie potrzeb mentee,
 • pozwala na lepsze budowanie relacji między mentorem a mentee.

Obie formy mentoringu mogą być skuteczne, jednak decyzja, która forma jest lepsza, zależy od indywidualnych potrzeb mentee i mentora, a także od celów programu mentoringowego.

Mentoring online może trwać przez różną ilość spotkań

Może się okazać, że będziemy potrzebowali jedynie niewielkiego naprowadzenia na to, jakie działania powinniśmy podjąć, aby osiągnąć sukces. Może się jednak też okazać, że będziemy tego wsparcia potrzebowali przez dłuższy czas. Ważne będzie tutaj to, abyśmy sprawdzili, na jakiej zasadzie oferowany jest nam taki mentoring online, ile on może trwać, jak również jakie doświadczenie ma osoba, która ma się stać naszym mentorem. Istotne w tym wszystkim będzie to, abyśmy mieli do takiej osoby zaufanie i żebyśmy mieli poczucie, że faktycznie możemy się z nią podzielić wszystkimi naszymi rozterkami. Z jednej strony opowiadając jej o naszym problemie będziemy mogli liczyć na poradę, ale z drugiej warto pamiętać, że ostateczna decyzja co do zastosowanego rozwiązania będzie należała do nas.

Tylko wówczas będziemy mieli szansę się rozwijać, unikając poważnych błędów, bo będziemy czerpać z wiedzy i doświadczenia mentora. Coraz więcej jest propozycji, w których będziemy mogli skorzystać z rozwiązań jakie oferuje nam mentoring online. Będzie to odpowiednia forma wsparcia, abyśmy mieli kogoś, kto podpowie nam, jakie działania podejmować, a czego unikać, jeśli chcemy mieć pewność, że uda nam się odnieść sukces. Może się okazać, że będzie nam oferowany mentoring online, który będzie nastawiony przede wszystkim na sukces w życiu osobistym, ale może być również tak, że będzie nam oferowany taki mentor, który poprowadzi nas do sukcesu w życiu zawodowym. Możliwości jest sporo, dlatego warto się zastanowić, na czym nam tutaj zależy, jak również sprawdzić, jakie są opinie, jeśli chodzi o taki mentoring online. Czasami może się okazać, że wystarczy jeśli ktoś wskaże nam odpowiedni kierunek, a dalej już sami będziemy mogli dążyć do swojego sukcesu.