Bez względu na to, jaką pracę wykonujemy, jakie zadanie mamy do spełnienia, powinniśmy dopilnować, aby wszystko odbywało się przy wykorzystaniu materiałów wysokiej jakości i było zrobione z odpowiednią dokładnością. Dlatego też, jeśli odpowiadamy za układanie gruntu i chcemy mieć pewność, że będzie on dostatecznie wzmocniony, tak aby był stabilny, to z pewnością powinniśmy się zastanowić, czy nie powinna być tutaj wykorzystana geosiatka. Oferowana jest ona z różnym zagęszczeniem oczek, jak i wykonana z różnego materiału, dlatego warto dokładnie poznać jej właściwości. Im lepiej będzie dopasowana taka geosiatka, tym większa będzie szansa, że spełni swoje zadanie i będzie w stanie utrzymać dane kruszywo, z którym będzie miała styczność. Istotne jest tutaj to, aby wykorzystywała ona siłę zazębienia żeber siatki i kruszywa, z którym będzie miała styczność.

Jaka geosiatka jest nam potrzebna?

Im więcej wiemy na temat materiału, z którego chcemy skorzystać, tym łatwiej będzie nam powiedzieć, które z rozwiązań najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku. Dlatego też warto mieć świadomość, że geosiatka może być wykonana z polietylenu, poliestru albo z włókna szklanego, a to oznacza, że finalny produkt, z którego skorzystamy, może prezentować różne właściwości.

Niektóre z nich nie tylko pozwolą nam na wzmocnienie i ustabilizowanie gruntu, ale również będą spełniały funkcje separujące i hydrauliczne. Dodatkowo warto też mieć świadomość, że taka geosiatka oferowana jest nam w typie jednokierunkowym, dwukierunkowym, jak i nawet trójkierunkowym. Ta pierwsza będzie wykazywała znaczną wytrzymałość na rozciąganie w podłużnym kierunku i jednocześnie będzie podatna na niewielkie wydłużenie. Dlatego też świetnie sprawdzi się na skarpach i wszędzie tam, gdzie będziemy mieli do czynienia z gruntem gruboziarnistym.

Jaka jeszcze geosiatka może nam być oferowana?

Jednak podczas różnego rodzaju prac drogowych, wzmocnić musimy nie tylko skarpy, ale również samo podłoże dróg czy torowiska. To oznacza, że w takich miejscach powinna być wykorzystana geosiatka dwukierunkowa lub trójkierunkowa. Jest ona bardzo wytrzymała na rozciąganie podłużne i poprzeczne.

Dlatego też, świetnie sprawdza się przy wzmacniania i stabilizacji właśnie takiego gruntu, a to dlatego, że wykorzystuje nie tylko swoje właściwości, ale również zbrojenie, które jest wykorzystywane w tym przypadku. Dlatego świetnie sprawdza się w takich miejscach, w których ułożone mamy torowiska, jak i w górnych warstwach dróg. Będziemy wówczas mieli pewność, że nic się nie będzie przesuwało, przemieszczało, a co się z tym wiąże, że taka droga wytrzyma naprawdę spore obciążenie. Jeśli zostanie wybrana odpowiednia geosiatka, to możemy być pewni, że dana skarpa czy droga będzie odpowiednio wzmocniona i ustabilizowana. Nie będzie dochodziło do przemieszczania się gruntu, a co się z tym wiąże, będzie można bezpiecznie korzystać z takiej drogi. Dodatkowo warto wiedzieć, że geosiatka oferowana jest w różnych rodzajach, a to oznacza, że jeśli poznamy jej właściwości, to łatwiej będzie nam ją dobrać do konkretnego gruntu z jakim ma mieć styczność, jak i obciążenia, jakiemu będzie poddawana. Co istotne, to również fakt, że tego typu materiał może być wykorzystywany w połączeniu z innymi elementami, jak chociażby geowłókniną, co sprawi, że nie tylko świetnie będzie wzmacniał dane miejsce, ale również sprawi, że różny rodzaj kruszywa nie będzie się ze sobą mieszał, a jednocześnie, woda będzie mogła przez nią spokojnie przepływać.