rotawirusy.info

O motocykl trzeba umieć odpowiednio zadbać. Dotyczy to także właściwego oleju – przebiegi między wymianą oleju silnikowego są w przypadku jednośladów niższe niż w przypadku samochodów. Sama wymiana nie jest zbyt trudna, natomiast trzeba jeszcze przy tym wiedzieć, co tak w zasadzie powinniśmy wlać. Jako posiadacze motocykla powinniśmy więc koniecznie poznać wszystkie najważniejsze zasady związane z doborem właściwego oleju silnikowego. W przeciwnym razie narazimy jednostkę napędową na różnego rodzaju problemy, które to skutkować mogą mniej lub bardziej poważnymi awariami. Ale jaka jest tak w zasadzie rola oleju, jeśli chodzi o motocykle? Olej silnikowy z jednej strony chłodzi silnik, z drugiej natomiast ma spory wpływ na pracę sprzęgła. W przypadku motocykli mówimy z reguły o jednostkach napędowych o większej mocy. Dodatkowo, mała pojemność i jednocześnie duża moc oraz wysokie obroty powodują, że wymiana oleju będzie odbywać się stosunkowo dość często – z pewnością częściej niż ma to miejsce w przypadku aut samochodowych, gdzie mamy do czynienia z nieco innymi silnikami, które na dodatek nie są aż tak mocno eksploatowane przy okazji częstej jazdy po mieście.

Jeśli chodzi o motocykle to przyjęło się, że wymiana oleju powinna nastąpić co około 6-7 tysięcy kilometrów.

W jaki sposób wybrać olej silnikowy do motocykla?

Sama wymiana powinna nastąpić nie tylko po określonym przebiegu, który to często możemy znaleźć w zaleceniach od producenta. Warto zrobić to także przed zaplanowaną wycieczką, która jest dość długa i oznaczać będzie, że silnik przez dłuższy czas będzie musiał pracować dość intensywnie. W takiej sytuacji dobrze by było, aby praca ta została wykonana na świeżym oleju. Tak czy inaczej, wciąż pozostaje pytanie, co tak w zasadzie powinniśmy wlać i na jaki olej silnikowy powinniśmy postawić do naszego jednośladu. Trzeba wiedzieć, że do motocykli czy skuterów wlewamy oleje przeznaczone właśnie pod ich jednostki napędowe. Karygodne byłoby więc wlać olej samochodowy – faktem jest, że w przypadku olejów przeznaczonych do silników motocyklowych również mamy trzy rodzaje, lecz błędem jest myślenie, że przy wymianie płynów w motocyklu możemy skorzystać z płynów samochodowych. I tak, najlepszym wyborem – dokładnie tak jak w przypadku aut – będzie olej syntetyczny, który to ma zdecydowanie najlepsze właściwości.

W dalszej kolejności mamy olej półsyntetyczny i najsłabszy z całej trójki olej mineralny, stosowany głównie w starych maszynach.

wypalanie dpf małopolskie: używane samochody osobowe